Szklane elementy są w meblach obecne od wielu wieków i spełniają głównie funkcję ozdobną. Przeszklenia znamy z:
- mebli kuchennych oraz łazienkowych, gdzie mogą stanowić element drzwiczek lub półki,
- mebli salonowych i sypialnianych, takich jak szafy biblioteczne, gabloty, drzwi szaf ubraniowych (lustra),
- mebli szklanych, takich jak stolik.
Możemy też wyróżnić następujące typy szkła meblowego:
- płaskie albo gięte,
- hartowane lub odprężane,
- klejone z wykorzystaniem folii PVB lub żywicy chemoutwardzalnej, ewentualnie utwardzanej promieniowaniem UV,
- mieszane,
- montowane poziomo albo pionowo w poszczególnych elementach meblowych.
Szkło używane do produkcji i zdobienia mebli musi spełniać wymagania normy PN-EN 14749:2006 Domowe i kuchenne segmenty do przechowywania oraz blaty – wymagania dotyczące bezpieczeństwa i metody badawcze.
Piękne szkło meblowe – z czego możesz wybierać?
Oprócz walorów typowo użytkowych szkło jest po prostu piękne. Mnogość wybarwień i faktur pozwala zainwestować w taki rodzaj zdobienia, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Klienci mogą więc wybierać spośród:
- szkła przezroczystego,
- szkła piaskowanego,
- szkła lakierowanego (lacobel),
- szkła barwionego (witraże),
- szkła grawerowanego,
- luster,
- beweli – dekoracji szklanych z fazowanego szkła w różnych kolorach.
Praktyczne przeszklenia meblowe
Najbardziej uniwersalne jest szkło przezroczyste, które najczęściej stanowi element drzwiczek w różnego rodzaju szafkach kuchennych czy witrynach. Szkło piaskowane lub mleczne to doskonały wybór, kiedy zależy nam np. na tym, by drzwi pokojowe czy łazienkowe przepuszczały część światła, a jednocześnie chroniły prywatność użytkowników tych pomieszczeń.
Lustra są praktyczne oraz pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Dobrze sprawdzą się jako wypełnienie całego skrzydła drzwiowego, np. w szafach garderobianych. Elementy te mogą występować w różnych odcieniach, pełniąc dodatkowo funkcję dekoracyjną. Dzięki temu też łatwiej dobrać je do koloru płyty meblowej czy profili.
Szkło meblowe o walorach typowo dekoracyjnych
Lacobel, czyli szkło lakierowane to pomysł na wprowadzenie do wnętrza kolorów. Tego rodzaju szyby są wzmocnione od wewnętrznej strony dodatkową folią, dzięki czemu ich rozbicie nie powoduje niebezpiecznego rozsypania się odłamków. Szkło lakierowane występuje w niemal nieograniczonej liczbie kolorów – od bieli aż po czerń.
Witraże to domena głównie sztuki sakralnej, jednak mogą one stanowić również ciekawe urozmaicenie mebli we wnętrzach nawiązujących do eleganckiego stylu klasycznego. Stylizowana gablota na cenny księgozbiór doskonale będzie się prezentowała za taką kolorową przesłoną.
Szkło grawerowane najczęściej stanowi niezwykle ciekawy dodatek do mebli. Nowoczesna technologia laserowa pozwala tworzyć na drzwiczkach nawet najbardziej skomplikowane i subtelne wzory. Grawerami ozdabia się także lustra. To samo dotyczy beweli będących elementem dekoracyjnym mebli pokojowych lub kuchennych.
Jeżeli mieszkasz w Świdniku, Łęcznej lub Lubartowie i jesteś zainteresowany zamówieniem mebli na wymiar z określonym rodzajem szkła i masz dodatkowe pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu.