Lodówka w zabudowie meblowej lub wolnostojąca – wady i zalety obu rozwiązań

Nie ma kuchni bez lodówki – to oczywisty fakt, o którym doskonale wie każdy z nas i który zawsze musimy brać pod uwagę, gdy planujemy aranżację kuchennego wnętrza. Choć stanowi niezbędny element wyposażenia wszystkich mieszkań, a także wielu pomieszczeń gospodarczych w biurach, chłodziarkozamrażarka należy do największych sprzętów AGD zajmujących znaczną przestrzeń. Przy opracowywaniu projektu kuchni warto więc zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze – postawienie na lodówkę wolnostojącą czy umieszczenie jej w zabudowie kuchennej?

Zalety i wady lodówek w zabudowie

Na zabudowanie lodówki najczęściej decydują się osoby, którym zależy na stworzeniu harmonijnej, jednolitej aranżacji kuchni, gdzie sprzęty AGD nie rzucają się przesadnie w oczy, lecz stanowią element spójnego wystroju. Chłodziarkozamrażarki do zabudowy umożliwiają też montaż frontów meblowych na drzwiach, a tym samym ukrycie urządzenia. To zatem idealny wybór do minimalistycznych, nowoczesnych pomieszczeń, ale również mieszkań o mniejszym metrażu, w których liczy się perfekcyjne dopasowanie i oszczędność przestrzeni.

Wadą lodówek tego rodzaju jest jednak ich mniejsza pojemność w porównaniu z modelami wolnostojącymi o tych samych wymiarach, natomiast montaż zazwyczaj wymaga pomocy fachowca i przestrzegania wymaganych odstępów od ścian zabudowy.

Kiedy warto postawić na lodówkę wolnostojącą?

W przypadku lodówek wolnostojących największą zaletą jest swoboda – zależnie od przestrzeni, którą dysponujemy, można je bez trudu ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Ponadto modeli tego typu jest na rynku znacznie więcej i nierzadko są one wyposażone w szereg atrakcyjnych udogodnień jak podwójne drzwi, podświetlenie lub podajnik lodu. Warto jednak podkreślić, że jedna z zalet lodówek wolnostojących może być jednocześnie ich wadą. Urządzenia te są bowiem dostępne w wielu kolorach i stylach, co z jednej strony może nadać kuchni oryginalnego charakteru, ale z drugiej przesadnie odróżniać je od pozostałych elementów wystroju.

Lodówka wolnostojąca czy w zabudowie – co wybrać?

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszym domu, warto zastanowić się, na jakiej estetyce kuchni nam zależy, jaką przestrzenią dysponujemy, a także który model będzie spełniał potrzeby domowników pod względem pojemności oraz funkcjonalności. Należy jednocześnie pamiętać, że decydując się na lodówkę do zabudowy, trzeba kupić urządzenie przeznaczone właśnie do tego celu – zabudowanie modelu wolnostojącego może bowiem skończyć się awarią. Dobrze jest też skorzystać z pomocy fachowców którzy wykonują meble kuchenne na wymiar Lublin, jak pracownicy GOR-MEB koło Lublina, którzy zadbają o profesjonalną realizację projektu.